Wokingham borough’s sports stars honoured in annual awards

0
Wokingham Sports Awards
All the winners of the Wokingham Sport Awards 2019 PIC BY STEWART TURKINGTON www.stphotos.co.uk

THE BOROUGH’S sports stars were again recognised in the annual Wokingham Borough Council sports awards.

Held at Holme Grange School in Wokingham on Friday, a host of awards were handed out on the night with a bit of help from Reading Women FC manager Kelly Chambers.

Woodley United’s Bill Rodda was named the Unsung Hero while Craig Hunter picked up the final gong of the night, the Chairman’s Award, for his work with Reading Rugby Club and the Berkshire Banshees Wheelchair Rugby Club.

He is currently working to crowdfund £6,400 to buy specialised rugby wheelchairs so players have appropriate chairs to use. Each wheelchair costs £3,200.

Reddam Gymnastics Senior Men’s team were deemed to be the male team of the year, while the talented youngsters in the Wokingham District Primary Schools Girls Football Team were the female team award winners.

The Kestrels work to reach out to the
wider community was also recognised, and the Thames Valley Kings wheelchair basketball team received an honour for their service to disabled sport.

In a change to previous years, there was no individual honour given to a primary school, but instead the schools that achieved platinum or gold status in the Schools Games Mark scheme were presented with appropriate trophies.

The awards were once again hosted by the voice of Wokingham’s sport, Jack Sulman.

2019 Roll of Honour

Ivor Baker Awards Cup U14 Girl: Sonia Runcianu (Pinewood Gymnastics Club)

Martin & Co Cup U14 Boy: Jia Qing David Ng (Maiden Erlegh School, Berkshire Badminton)

Squire’s Garden Centre Cup U18 Girl: Libby Burgess  (Maiden Erlegh School, Saracens Mavericks Netball & England U18 Roses Netball squad)

Trademark Windows Cup U18 Boy: Sammy Ball (The Piggott School & Reading Athletics Club)

Places Leisure Shield Best Secondary School:
The Forest School

BT 2000 Cup Senior Woman: Karen Burles (Elite Conditioning/Fast Track Fit Camp)

South Berkshire Hockey Club Cup Female Team Award:    Wokingham District Primary Schools Girls Football Team

Reading Rugby Club Cup Male Team Award: Reddam Gymnastics Senior Men

Wokingham Borough Council Cup Senior Man: Josh Zeller (Bracknell Athletics Club)

The Chris Evans Trophy Unsung Hero Award: Bill Rodda (Woodley United FC)

The Get Reading Cup Service to Sport in the
Community (Individual) : Shashank Garg (Shinfield Cricket Club)

Service to Sport in the Community (Club): Woodley United FC

Sand Martins Golf Club Shield Coach of the Year:   George Austin (Reading Athletic Club)

Wokingham Town Council Cup Volunteer of the Year:   Denis & Shirley Jones (Bowmen of Burleigh)

BT 2000 Cup Service to Disabled Sport: Thames Valley Kings (Wheelchair basketball)

President’s Cup Courage Award:  RJ Draper (Pinewood Starr Boxing Club)

Earley Town Council Cup Spirit of Sport: Reddam Gymnastics

Woodley Town Council Cup Excellence in Sport:   Archie Carter (Wokingham Cricket Club)

WBSC Chairman’s Cup Chairman’s Award: Craig Hunter (Reading Rugby Club/Berkshire Banshees Wheelchair Rugby Club)

Primary Schools

This year there was not an award for an individual Primary School, but instead a number of Primary Schools who had achieved Gold or Platinum status under the School Games Mark scheme were presented with their School Games Mark trophies at the ceremony as follows:

Platinum: Nine Mile Ride, Shinfield St Mary’s & Radstock

Gold: Addington, All Saints, Hillside & Robert Piggott

And recognised for their efforts were:

Silver: Loddon

Bronze: Evendons, St Paul’s & The Coombes

Leave a Reply

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Notify of